10 głównych błędów przy montażu klimatyzatora naściennego

02/08/2018

Montaż klimatyzatora naściennego wymaga nieco wiedzy i umiejętności, z tego też powodu to zadanie warto oddać w ręce fachowców. Profesjonalnie wykonany montaż klimatyzacji to pewność sprawnej i oszczędnej pracy urządzenia.

Poniżej przedstawiamy 10 błędów, które są najczęściej popełniane podczas montażu klimatyzacji. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim należy znać najważniejsze zasady dotyczące czynności montażowych oraz wiedzieć, czego nie należy robić. Korzystając z usług profesjonalnych firm, możemy liczyć na kompleksowe wsparcie fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz uprawnienia. To najprostszych sposób na uniknięcie niechcianych błędów.

 

10 błędów najczęściej popełnianych podczas montażu klimatyzatorów

  1. Nieodpowiedni dobór mocy chłodniczej klimatyzatora. Normą w domach jest 1 kW na 10m2. W przypadku pomieszczeń użytkowych, takich jak np. biura, podczas doboru mocy chłodniczej należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak m.in. zyski ciepła od okien, sztuczne oświetlenie, ilość przebywających w pomieszczeniu osób itd.
  2. Nieodpowiednie umiejscowienie jednostki wewnętrznej. Najlepiej, jeśli jednostka wewnętrzna jest umieszczona w pobliżu okien, gdyż to właśnie one generują najwięcej ciepła podczas upalnych dni. Absolutnie nie należy umieszczać klimatyzatora pod łóżkiem lub z nadmuchem na sofę lub stół.
  3. Nieodpowiednie wykonanie podłączenia instalacji do agregatu zewnętrznego. Ten błąd może skutkować nieszczelnością układu i stratą czynnika chłodniczego.
  4. Nieodpowiednie przeprowadzenie połączenia kielichowego pod jednostką wewnętrzną. Ten błąd również może skutkować nieszczelnością układu i ubytkiem czynnika chłodniczego.
  5. Przypadkowe załamanie rurociągu przy zginaniu instalacji. Z rurami miedzianymi należy obchodzić się delikatnie. W przypadku załamania rury może dojść do ograniczenia przepływu czynnika chłodniczego i nieprawidłowej pracy urządzenia.
  6. Niewłaściwa długość lub wysokość instalacji. Ten błąd może skutkować spadkiem mocy chłodniczej klimatyzatora i zaburzeniem jego prawidłowej pracy.
  7. Brak tzw. jednostki olejowej. Wykonanie jednostki olejowej jest konieczne w przypadku, gdy jednostka zewnętrzna jest montowana powyżej jednostki wewnętrznej.
  8. Nieodpowiednie poprowadzenie instalacji skroplinowej. Instalacja powinna być wykonana zgodnie z siłami grawitacyjnymi. W innym przypadku trzeba liczyć się problemem w spływie skroplin i zapowietrzeniem odwodnienia.
  9. Nieodpowiednie podłączenie instalacji skroplinowej do kanalizacji. Ten problem może skutkować wydostawaniem się z klimatyzatora nieprzyjemnych zapachów.
  10. Montaż skraplacza bez zastosowania podkładek amortyzujących. Ten błąd może wiązać się z problemem przenoszenia drgań z klimatyzatora na budynek.
Trwa ładowanie strony...