Jak wybrać klimatyzator do mieszkania w bloku?

23/07/2018

Współcześnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów klimatyzatorów dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Urządzenia te już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z przestrzenią biurową czy użytku publicznego i coraz częściej można je spotkać również w prywatnych domach czy mieszkaniach.

Są niezastąpione szczególnie w okresie letnich upałów, które powodują, że niekiedy nawet spokojny odpoczynek we własnym salonie okazuje się wręcz niemożliwy ze względu na wysokie temperatury.

Pewne obawy przed zamontowaniem klimatyzacji mają najczęściej właściciele mieszkań w blokach. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł w tym przypadku? W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć, jak wybrać klimatyzację do mieszkania, a także na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

 

Rodzaje klimatyzatorów, które polecane są w przypadku mieszkań w bloku

  • Bardzo często w mieszkaniach w bloku stosowane są klimatyzatory przenośne. Ten model sprawdzi się, jeśli będziemy go używać wyłącznie w największe upały. Co więcej, sprawdzi się doskonale, gdy zamierzamy chłodzić więcej niż jedno pomieszczenie w mieszkaniu.
  • Innym rodzajem są stacjonarne klimatyzatory typu split, które mogą być stosowane przez wszystkie ciepłe miesiące. Ich zaletą jest doskonała wydajność i cicha praca.
  • System multisplit z kolei sprawdza się w przypadku mieszkań, gdzie istnieje konieczność chłodzenia kilku pomieszczeń w tym samym czasie.
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora do mieszkania?
  • Podczas wyboru klimatyzatora do pomieszczeń mieszkalnych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu. Trzeba pamiętać, że urządzenie podczas pracy wydaje jednostajny szum, który dla niektórych może być uciążliwy. W tym przypadku może się sprawdzić klimatyzator typu split, ponieważ większość elementów montowanych jest poza mieszkaniem.
  • Najbardziej preferowane są urządzenia, które emitują podczas pracy hałas nie większy niż 30 dB(A), co porównywalne jest z cichą rozmową. Warto sprawdzić w informacjach technicznych, czy wartość poziomu hałasu podawana jest w przypadku pracy na najwyższym lub przynajmniej średnim biegu, kiedy najczęściej działanie jest najgłośniejsze.
  • Kolejną istotną kwestią jest regulacja temperatury. Zwykle do dyspozycji mamy dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Dostępne są również modele z możliwością automatycznego wyboru najlepszego biegu pracy w celu uzyskania pożądanej temperatury. Nowoczesne klimatyzatory z inwerterem zapewniają chłodzenie tylko takiej ilości powietrza, jaka jest w danym momencie niezbędna za sprawą płynnej regulacji liczby obrotów urządzenia. Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale i oszczędne.
  • Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie umożliwia pracę w trybie grzewczym. Taki klimatyzator działa na zasadzie pompy ciepła, a więc pobiera ciepło z otoczenia i ogrzewa nim wnętrze mieszkania. Takie rozwiązanie przydaje się w tzw. okresie przejściowym (klimatyzator nie zapewni nam jednak ciepła zimną, gdyż ma zbyt małą moc grzewczą).
Trwa ładowanie strony...