Gdzie umieścić klimatyzację w domu?

10/07/2018

Osoby, które zdecydowały się na zamontowanie systemu klimatyzacji w domu, zwykle mają dylemat dotyczący tego, gdzie najlepiej umieścić klimatyzator. O ile w przypadku klimatyzatora przenośnego bez większego problemu możemy zmienić lokalizację ustawienia, o tyle w przypadku jednostek montowanych na stałe należy wybrać określone, optymalne miejsce. Od tego będzie zależał nie tylko nasz komfort, ale również jakość działania urządzenia.

Klimatyzacja do domu – gdzie zamontować instalację?

Klimatyzacja do domu nie może być zamontowana w przypadkowym miejscu. Mowa tutaj przede wszystkim o lokalizacji jednostki zewnętrznej. Jej umiejscowienie zależy m.in. od rodzaju pomieszczenia, jak i typu urządzenia.

Na montaż klimatyzatora najlepiej zdecydować się na etapie prac wykończeniowych lub remontu. Wówczas najłatwiej będzie nam ukryć jednostkę klimatyzatora w ścianie lub zabudowie kartonowo-gipsowej rury doprowadzające schłodzone powietrze do pomieszczenia.

Oczywiście idealną sytuacją jest, jeśli możemy rozmieścić klimatyzację w całym domu. Niestety najczęściej musimy wybrać tylko jedno pomieszczenie, w którym umiejscowiony jest klimatyzator. Najrozsądniejsze jest zamontowanie klimatyzatora w pomieszczeniu, w którym spędzamy największą ilość czasu. Zazwyczaj jest to salon. Jeśli jednak upał najbardziej doskwiera nam podczas snu, powinniśmy zamontować go w sypialni. Innym kryterium jest położenie klimatyzatora względem stron świata. Oczywiście największego chłodzenia wymagają pomieszczenia znajdujące się po południowej i zachodniej stronie budynku.

 

Umiejscowienie jednostki wewnętrznej

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest przede wszystkim prawidłowe umiejscowienie jednostki wewnętrznej. Od tego będzie zależeć efektywność urządzenia i poziom hałasu. W przypadku jednostek wewnętrznych montowanych na stałe najczęściej montowane są na ścianie, pod parapetem okiennym, pod sufitem. Z kolei klimatyzator kasetowy lub kanałowy można umieścić poza klimatyzowanym pomieszczeniem, a następnie połączyć go z klimatyzowanym wnętrzem rurami w suficie podwieszanym.

Trwa ładowanie strony...