Jak działają i gdzie są stosowane kurtyny powietrzne?

03/09/2018

Kurtyny powietrzne bardzo często znajdują zastosowanie w różnego rodzaju pomieszczeniach i obiektach cechujących się różnymi rozmiarami. Z powodzeniem działają nawet w budynkach wielkopowierzchniowych. Tak naprawdę bardzo często przechodzimy obok kurtyn powietrznych, nie zdając sobie z tego sprawy.

Montaż kurtyn powietrznych to istotny element, pozwalający na ograniczenie strat ogrzanego powietrza w pomieszczeniu.

 

Jak działają kurtyny powietrzne?

Kurtyny powietrzne mają na celu przede wszystkim odgrodzenie strumieniem powietrza dwóch stref, w których panują odmienne temperatury. Najczęściej montowane są nad różnego rodzaju przejściami czy otworami drzwiowymi lub okiennymi. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie mieszania powietrza zimnego z ciepłym, ale także ochrona przed niechcianymi owadami. Powietrze ze strefy przed kurtyną nie miesza się z tym za kurtyną, co daje konkretne zyski w eksploatacji systemu.

Kurtyna powietrzna to podłużna obudowa, w której wnętrzu znajdują się wentylatory napędzające powietrze. Wentylatory powodują wyrzut powietrza o dość dużej mocy i z dużymi prędkościami, dlatego też dwie strefy są odpowiednio chronione. Powietrze pozyskiwane jest od tylnej części kurtyny powietrznej, a wyrzucane od frontu pod kątem prostopadłym do posadzki.

Możemy wyróżnić kurtyny zimne i ciepłe. Kurtyny powietrzne ciepłe są dodatkowo wyposażone w nagrzewnicę wodną lub elektryczną. W ten sposób powietrze jest ogrzewane zanim opuści urządzenie. Ten rodzaj urządzenia znajduje zastosowanie zimną w celu ograniczenia strat ciepła z pomieszczenia. W ten sposób wejście do pomieszczenia z zewnątrz jest znacznie przyjemniejsze.

 

Ile kosztuje zamontowanie kurtyny powietrza?

Kurtyna powietrzna to inwestycja, która do najtańszych nie należy. Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowy wydatek bardzo szybko się zwraca. Urządzenie to przyczynia się do znacznych oszczędności pod względem ilości ciepła, którą należy dostarczyć, aby ogrzać pomieszczenie. W przypadku kurtyn zimnych koszt ich utrzymania ogranicza się wyłącznie do doprowadzenia energii do zasilania wentylatora.

Trwa ładowanie strony...