Jak użytkować klimatyzację w miejscu pracy?

22/08/2018

We współczesnych pomieszczeniach biurowych klimatyzacja to standard. Aby jednak klimatyzator zapewniał sprawne i wydajne działanie, musi być prawidłowo użytkowany. Z tego też powodu należy poświęcić nieco czasu nie tylko na dobór odpowiedniej klimatyzacji do biura, a także postawić na profesjonalny montaż, sezonowe przeglądy i dokonywanie niezbędnych prac serwisowych.

Właściwa eksploatacja instalacji zapewni nam długotrwałe użytkowanie klimatyzacji bez większych problemów.

 

Kilka zasad prawidłowego użytkowania klimatyzacji w biurze

  • System klimatyzacji biurowej powinien być włączany w sytuacjach, gdy istnieje konieczność dostosowania optymalnej do pracy temperatury w pomieszczeniu. Niestety w wielu biurach klimatyzacja użytkowana jest nie tylko w czasie godzin pracy, ale wręcz przez całą dobę. To jeden z poważniejszych błędów, który nie tylko może obniżać sprawność urządzenia, negatywnie wpływać na zdrowie pracowników, ale również narażać firmę na poważne straty finansowe.
  • Warto też pamiętać, że w przypadku większości popularnych modeli klimatyzatorów konieczne jest okresowe wietrzenie pomieszczenia, zapewniając od czasu do czasu dopływ świeżego powietrza.
  • Należy również pamiętać o właściwym ustawianiu parametrów pracy urządzenia. Niekiedy w najbardziej upalne dni użytkownicy ustawiają klimatyzator na jak najniższą temperaturę wraz z mocnym nadmuchem. Niestety takie ustawienie może spowodować szok termiczny, odczuwany przez organizm po wyjściu z biura na gorąco. Zaleca się, aby temperatura w klimatyzacji była ustawiona o 3-4 stopnie niżej niż temperatura na zewnątrz.
  • Klimatyzacja musi być regularnie czyszczona i serwisowana. Brudny system klimatyzacyjny może być siedliskiem wirusów i drobnoustrojów, które mają bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Z tego też powodu należy nawiązać współpracę z profesjonalną firmą specjalizującą się w serwisie klimatyzacji, która zapewni nam kompleksowe usługi z zakresu kontroli, naprawy czy oczyszczania (w tym odgrzybiania) klimatyzacji.
  • Bardzo ważne jest również bieżące utrzymanie klimatyzacji w czystości. Przede wszystkim co 1-2 miesiące należy oczyścić filtry. Tę pracę można wykonać samodzielnie.
  • Obsługa klimatyzatora powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób urządzenie będzie pracować wydajnie i niezawodnie przez znacznie dłuższy czas.
Trwa ładowanie strony...